Црвени крст Свилајнац, Спортско-трустички центар Свилајнац, Дом здравља Свилајнац и Спасилачка служба градских базена СТЦ Свилајнац, 25. јула 2024. године обележили су 25. јул Светски дан превенције утапања, на градским базенима Спортско туристичког центра у Свилајнцу.
Спасилачка служба демонстрирала је спашавање утопљеника у ситуацијама када се лице које се утапа налази на површини воде, као и у случају када је на дну базена.
Након спашавања и извлачења из воде екипе прве помоћи Црвеног крста Свилајнац демонстрирале су пружање прве помоћи код утапања уз будно око лекара Дома здравља Свилајнац и стручни коментар лекара код сваког поступка пружања прве помоћи, од првог прегледа, стављања у бочни кома положај, избацивања течности из плућа и на краја код срчаног застоја и примену кардио пулмоналне реанимације и позива хитне помоћи.
Ове године, 25. јула, четврти пут за редом се обележава Светски дан превенције утапања под слоганом „Свако се може утопити, али нико не би требало“.
Утапање представља трећи водећи узрок смрти од повредау свету у свим узрасним категоријама,а међу десет је водећих узрока смрти деце и омладине узраста 1-24 године.
Према подацима Светске здравствене организације, у свету сваке године око236.000 људи изгуби живот услед утапања и његових последица, односно 650 особа свакога дана- 26 сваког сата. Сматра се да је број настрадалих знатно већи у односу на доступне податке.
Водећи фактори ризика за утапање су узраст, пол и могућност приступа воденој површини. Готово 90% ненамерних утапања дешава се у рекама, језерима, бунарима и резервоарима за воду у домаћинствима,као и у неразвијеним и средње развијеним земљама, а посебно су погођени деца и адолесценти у руралним подручјима.
Утапање је проблем који погађа све нације света. Људски, друштвени и економски данак ових губитака је веома висок, али се у највећој мери може спречити организованим мерама друштва. Интервенције превенције утапања су бројне и крећу се од решења у локалној заједници- као што су постављање баријера које органичавају приступ води, до ефективних националних политика и закона о безбедности на води, укључујући усвајање и спровођење прописа о чамцима, бродарству и трајектима. Међутим, треба уложити много додатног напора како би проблем утапања био ефикасно решен, а постизање обавеза преузетих у оквиру Циљева одрживог развоја неће бити могуће без решавања питања превенције утапања.
Сходно томе, априлу 2021. године, Генерална скупштина Уједињених нација усвојила је историјску резолуцију о глобалној превенцији утапања, препознајући обим и утицај утапања на глобалном нивоу. Резолуцијом се позивају све државе чланице и њихови партнери да обележавају Светски дан превенције утапања сваке године 25. јула, у складу са националним приоритетима, „…како би се подигла свест о важности превенције утапања и потреби за хитним координисаним мултисекторским деловањем за побољшање безбедности вода, у циљу смањења смртних случајева који се могу спречити“. У мају 2023. 76. Светска здравствена скупштина усвојила је своју прву резолуцију о превенцији утапања, тражећи од влада и њихових партнера да, у сарадњи са Светском здравственом организацијом (СЗО), убрзају активности превенције утапања до 2029. године.
СЗО истиче постојање шест, на доказима заснованих, финансијски незахтевних интервенција спречавања утапања које земље и организације могу да примене како би драстично смањиле ризик од утапања, а то су: